The World of BuzzerBeater
Rossiya

Leaders:

Points per game: 57.2 by Prokhor Pyatunin
Rebounds per game: 22.7 by Jonathan Vazquez
Assists per game: 13.3 by Cyril Le Calvez
Blocks per game: 5.1 by Mika Ketolainen

Best Performances:

Points: 107 by Robert Galchenkov
Rebounds: 44 by  Timofey Golomysov
Assists: 34 by Gennady Kukharchuk
Blocks: 14 by Renato Vasconcelos

National Team:



Team Page
Election Central

Manager:Oleg (NT)

Manager Rating:

61%

Junior National Team:



Team Page
Election Central

Manager:wеrtol (Rossiya U21)

Manager Rating:

93%
Top League Wins per Season
# Team WPS Season
1 Dendroids 16.16 19
2 BC ROTOR 08 16 7
3 Rad Devols 15.16 19
4 Dallas #5 14.81 21
5 Sokovichok 14.62 37
6 Spartak(spb) 13.56 9
7 Black Dragons 13.44 16
8 Legio X 13.43 7
9 White Yar 13.38 16
10 Lokomotiv-Kuban 13.11 9
11 Nizhny Novgorod Sloths 13 8
12 Spartak Reds 13 6
13 Kolomenskoe 12.89 9
14 Bandiera Rossa 12.89 9
15 Alecksandro 12.83 18
16 DELTA Saratov 12.58 12
17 potomuchto 12.55 11
18 Belgian Snatchers 12.53 19
19 Diamond Fund 12.29 7
20 Mad Ballaz 12 6
21 United Drinking Team 12 5
22 kontik 11.85 20
23 CHUKOTKA 11.84 19
24 Lame Gladiator 11.8 5
25 Barnaul Basket 11.69 13
26 Ural Heat 11.6 15
27 ZZZ 11.4 5
28 yuristy 11 8
29 Oblivion 11 13
30 BC Borovichi 10.8 5
31 Iskiteam 10.7 10
32 Interceptors 10.67 6
33 Odin.Turtles 10.64 11
34 ALT-dark 10.64 11
35 Donnyfalls 10.6 5
36 Волхов 10.46 13
37 GreyBoss 10.33 9
38 Fair Kings 10.17 6
39 Show Angels 10.09 11
40 marik team 10.08 12
41 Строймаш 9.86 7
42 BC E-95 9.67 6
43 BK JPM60rus 9.6 10
44 gadkaya 9.6 10
45 SibUPK Novosibirsk 9.57 7
46 Field Runners 9.55 11
47 Super Heroes Moscow 9.35 17
48 Korolev Red-blue Warriors 9 5
49 BK Pavlovo Monsters 8.88 8
50 Zelbasket 8.83 6
51 Wild Devils 8.71 7
52 New Moscow Brainstormers 8.6 10
53 Белые Негры 8.5 6
54 Black Jaguars 8.29 7
55 Running ponys 8 6
56 UNIVERSITET-UGRA 7.8 5
57 ПРОСТОКВАШИНО 7.33 9

*Note: Minimum 5 seasons played.
Team Rank per Season Started
Team Country Rank World Rank
Season 2
CSKA Moscow 48 2769
Season 3
Alecksandro 2 154
Cubas Bubas 31 1680
Black Titan 34 1804
Season 4
Волхов 36 1866
Season 6
Barnaul Basket 10 503
Battle Rabbitz 42 2354
Bad Dreams 43 2461
DELTA Saratov 49 2884
Season 7
Black Dragons 1 1
Zelbasket 22 1142
Odin.Turtles 32 1715
Nils1977 45 2701
Ozerki 50 2891
Season 8
ALT-dark 3 236
Belgian Snatchers 18 1006
Field Runners 40 2268
Season 10
Deti podnebesya 7 443
Moguchaya kuchka 14 627
potomuchto 15 629
Белые Негры 17 928
Season 12
Flying penguins 11 533
Hippopotamuses 30 1655
Season 15
the shooting stars 5 297
New Moscow Brainstormers 8 483
CHUKOTKA 9 485
perm333 23 1300
BC Nizhny Novgorod 26 1341
Crazy Hamsters 47 2754
Season 16
White Yar 13 558
Season 23
Ballergirls 25 1338
Season 24
ПРОСТОКВАШИНО 27 1360
Season 25
BC DF 2013 44 2659
Season 28
13-10-3-31-1 35 1860
Season 30
BC Tosno 20 1085
Fusion (Dmitrov) 38 1929
Season 31
БК Компот 12 534
United Drinking Team 19 1026
Lefortovo Rockets 29 1539
Season 32
Adamant Spurs 16 676
Костоломы 33 1717
Season 34
Moscow Blades 21 1139
Season 36
Altaybasket 4 286
Season 38
Starboys 28 1513
Sons of Jesus 41 2311
Season 39
Spartak Reds 6 329
Casuals_ 39 1948
Season 41
Gomorra City 46 2738
Season 42
Red-White Hunters 24 1337
Reutov Shaurmas 37 1898


Titles per Team
# Team
1 Dallas #5, was runner up in B3 1 time, won SuperLiga 7 times, , won Rossiya Tournament 6 times.
2 Rad Devols, won SuperLiga 8 times, , won Rossiya Tournament 9 times.
3 Sokovichok, won SuperLiga 5 times, , won Rossiya Tournament 6 times, .
4 Dendroids, won SuperLiga 5 times, , won Rossiya Tournament 3 times.
5 kontik, won SuperLiga 4 times, , won Rossiya Tournament 3 times, .
6 Black Dragons, won SuperLiga 4 times, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 2 times, .
7 BC ROTOR 08, won SuperLiga 2 times, , .
8 White Yar, won SuperLiga 2 times, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 1 time.
9 Spartak(spb), won SuperLiga 2 times, was runner up in SuperLiga 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
10 DELTA Saratov, won SuperLiga 2 times.
11 Lokomotiv-Kuban, won SuperLiga 2 times.
12 Alecksandro, won SuperLiga 1 time, , .
13 SCOTTeam, won SuperLiga 1 time, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 2 times.
14 marik team, won SuperLiga 1 time, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 1 time.
15 BK Pavlovo Monsters, won SuperLiga 1 time, was runner up in SuperLiga 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
16 gadkaya, won SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
17 RUSTAVI-AZOTI, won SuperLiga 1 time.
18 potomuchto, , .
19 Ural Heat, , won Rossiya Tournament 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
20 Bandiera Rossa, , was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
21 CHUKOTKA, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 2 times, .
22 Nizhny Novgorod Sloths, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
23 Show Angels, was runner up in SuperLiga 1 time, won Rossiya Tournament 1 time.
24 Oblivion, was runner up in SuperLiga 1 time, .
25 yuristy, was runner up in SuperLiga 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
26 Kyzyl-vostok, was runner up in SuperLiga 1 time.
27 ZZZ, was runner up in SuperLiga 1 time.
28 Diamond Fund, was runner up in SuperLiga 1 time.
29 БК Белоозерский, was runner up in SuperLiga 1 time.
30 Lame Gladiator, was runner up in SuperLiga 1 time.
31 Legio X, won Rossiya Tournament 2 times, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
32 Belgian Snatchers, won Rossiya Tournament 2 times.
33 Barnaul Basket, won Rossiya Tournament 1 time, .
34 Волхов, won Rossiya Tournament 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
35 SibUPK Novosibirsk, won Rossiya Tournament 1 time, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
36 Hood Krasnyye Dolzhitsy, won Rossiya Tournament 1 time.
37 the shooting stars, won Rossiya Tournament 1 time.
38 Casuals, won Rossiya Tournament 1 time.
39 New Moscow Brainstormers, .
40 Super Heroes Moscow, .
41 Field Runners, .
42 BK JPM60rus, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
43 mnog, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
44 Fair Kings, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
45 D29, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
46 Sieger, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
47 BC Borovichi, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
48 Mountaineers Kylayy, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
49 AiKiDo Basket, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
50 Crazymishki, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
51 Flying penguins, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
52 Deti podnebesya, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
53 Mad Ballaz, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
54 Korolev Red-blue Warriors, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.
55 Donnyfalls, was runner up in Rossiya Tournament 1 time.

Top League and Tournament History
Top League Winners
Season Champion Runner-Up
50 Black Dragons potomuchto
49 Black Dragons potomuchto
48 Black Dragons Alecksandro
47 Black Dragons Alecksandro
46 Sokovichok marik team
45 Sokovichok Alecksandro
44 Alecksandro Sokovichok
43 Dallas #5 Alecksandro
42 Dallas #5 БК Белоозерский
41 Dallas #5 Alecksandro
40 Dallas #5 Nizhny Novgorod Sloths
39 Dallas #5 CHUKOTKA
38 BC ROTOR 08 yuristy
37 BC ROTOR 08 White Yar
36 White Yar BC ROTOR 08
35 White Yar BC ROTOR 08
34 kontik BC ROTOR 08
33 gadkaya kontik
32 DELTA Saratov Ural Heat
31 DELTA Saratov Black Dragons
30 SCOTTeam Sokovichok
29 Lokomotiv-Kuban SCOTTeam
28 Lokomotiv-Kuban Lame Gladiator
27 Dallas #5 Show Angels
26 Dallas #5 potomuchto
25 kontik Ural Heat
24 kontik Dendroids
23 Dendroids kontik
22 Dendroids Sokovichok
21 Sokovichok Dendroids
20 Sokovichok Diamond Fund
19 kontik Dallas #5
18 marik team kontik
17 Sokovichok Dallas #5
16 Dendroids Alecksandro
15 Dendroids Oblivion
14 Dendroids Rad Devols
13 Rad Devols Sokovichok
12 Rad Devols Sokovichok
11 Rad Devols BK Pavlovo Monsters
10 BK Pavlovo Monsters Rad Devols
9 Rad Devols Bandiera Rossa
8 Rad Devols Bandiera Rossa
7 Rad Devols Sokovichok
6 Rad Devols Sokovichok
5 Rad Devols Sokovichok
4 Spartak(spb) ZZZ
3 Spartak(spb) Kyzyl-vostok
2 RUSTAVI-AZOTI Spartak(spb)
Cup Winners
Season Champion Runner-Up
50 Black Dragons Deti podnebesya
49 Black Dragons Alecksandro
48 gadkaya Black Dragons
47 the shooting stars Black Dragons
46 Sokovichok Alecksandro
45 Sokovichok Field Runners
44 Sokovichok Fair Kings
43 Dallas #5 Barnaul Basket
42 Dallas #5 Super Heroes Moscow
41 Dallas #5 CHUKOTKA
40 Dallas #5 Nizhny Novgorod Sloths
39 CHUKOTKA Donnyfalls
38 CHUKOTKA BC ROTOR 08
37 Belgian Snatchers AiKiDo Basket
36 Nizhny Novgorod Sloths yuristy
35 Belgian Snatchers BC ROTOR 08
34 White Yar Flying penguins
33 kontik CHUKOTKA
32 Barnaul Basket gadkaya
31 Sokovichok New Moscow Brainstormers
30 SCOTTeam BC ROTOR 08
29 SCOTTeam potomuchto
28 Sokovichok potomuchto
27 Show Angels New Moscow Brainstormers
26 kontik Super Heroes Moscow
25 Ural Heat Sokovichok
24 SibUPK Novosibirsk Sokovichok
23 kontik SibUPK Novosibirsk
22 Dallas #5 Ural Heat
21 Dallas #5 Korolev Red-blue Warriors
20 Dendroids Crazymishki
19 marik team Mad Ballaz
18 Casuals Волхов
17 Dendroids Field Runners
16 Sokovichok kontik
15 Rad Devols Barnaul Basket
14 Волхов BK Pavlovo Monsters
13 Legio X BK JPM60rus
12 Dendroids BC Borovichi
11 Legio X Oblivion
10 Rad Devols Legio X
9 Rad Devols Oblivion
8 Rad Devols kontik
7 Rad Devols Sieger
6 Rad Devols Bandiera Rossa
5 Rad Devols Spartak(spb)
4 Rad Devols D29
3 Rad Devols mnog
2 Hood Krasnyye Dolzhitsy Mountaineers Kylayy
Rankings
Country and World Rankings
Country World Team
1 1 Black Dragons
2 154 Alecksandro
3 236 ALT-dark
4 286 Altaybasket
5 297 the shooting stars
6 329 Spartak Reds
7 443 Deti podnebesya
8 483 New Moscow Brainstormers
9 485 CHUKOTKA
10 503 Barnaul Basket
B3 Participation History
In season 50, Black Dragons reached the quarterfinals of the B3
In season 49, Black Dragons were one of the final 16 teams in the B3
In season 49, gadkaya played in the group stage of B3 with 0 wins.
In season 48, Black Dragons played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 48, the shooting stars played in the group stage of B3 with 2 wins.
In season 47, Sokovichok were one of the final 32 teams in the B3
In season 46, Sokovichok were one of the final 16 teams in the B3
In season 45, Sokovichok played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 45, Alecksandro played in the group stage of B3 with 2 wins.
In season 44, Dallas #5 played in the group stage of B3 with 3 wins.
In season 43, Dallas #5 were one of the final 32 teams in the B3
In season 42, Dallas #5 reached the finals of the B3
In season 41, Dallas #5 were one of the final 32 teams in the B3
In season 40, Dallas #5 were one of the final 16 teams in the B3
In season 40, CHUKOTKA were one of the final 32 teams in the B3
In season 39, CHUKOTKA were one of the final 32 teams in the B3
In season 39, BC ROTOR 08 played in the group stage of B3 with 3 wins.
In season 38, BC ROTOR 08 reached the quarterfinals of the B3
In season 38, Belgian Snatchers played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 37, Nizhny Novgorod Sloths were one of the final 32 teams in the B3
In season 37, White Yar played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 36, Belgian Snatchers played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 36, White Yar were one of the final 32 teams in the B3
In season 35, kontik played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 35, White Yar played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 34, kontik played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 34, gadkaya played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 33, DELTA Saratov played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 33, Barnaul Basket played in the group stage of B3 with 2 wins.
In season 32, Sokovichok played in the group stage of B3 with 1 wins.
In season 32, DELTA Saratov played in the group stage of B3 with 1 wins.
In season 31, SCOTTeam played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 30, SCOTTeam played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 30, Lokomotiv-Kuban played in the group stage of B3 with 2 wins.
In season 29, Sokovichok were one of the final 32 teams in the B3
In season 29, Lokomotiv-Kuban played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 28, Show Angels played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 28, Dallas #5 played in the group stage of B3 with 0 wins.
In season 27, Dallas #5 played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 27, kontik played in the group stage of B3 with 0 wins.
In season 26, Ural Heat played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 26, kontik played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 25, kontik played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 25, SibUPK Novosibirsk played in the group stage of B3 with 1 wins.
In season 24, kontik reached the quarterfinals of the B3
In season 24, Dendroids were one of the final 32 teams in the B3
In season 23, Dallas #5 were one of the final 32 teams in the B3
In season 23, Dendroids played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 22, Sokovichok played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 22, Dallas #5 played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 21, Dendroids were one of the final 32 teams in the B3
In season 21, Sokovichok played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 20, kontik played in the group stage of B3 with 3 wins.
In season 20, marik team played in the group stage of B3 with 0 wins.
In season 19, marik team played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 19, Casuals played in the group stage of B3 with 3 wins.
In season 18, Dendroids were one of the final 32 teams in the B3
In season 18, Sokovichok played in the group stage of B3 with 0 wins.
In season 17, Sokovichok played in the group stage of B3 with 6 wins.
In season 17, Dendroids played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 16, Dendroids played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 16, Rad Devols played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 15, Волхов played in the group stage of B3 with 5 wins.
In season 15, Dendroids played in the group stage of B3 with 4 wins.
In season 14, Rad Devols were one of the final 32 teams in the B3
In season 14, Legio X were one of the final 128 teams in the B3
In season 13, Dendroids were one of the final 64 teams in the B3
In season 13, Rad Devols were one of the final 128 teams in the B3
In season 12, Legio X were one of the final 32 teams in the B3
In season 12, Rad Devols were one of the final 64 teams in the B3
In season 11, Rad Devols were one of the final 32 teams in the B3
In season 11, BK Pavlovo Monsters were one of the final 64 teams in the B3
In season 10, Rad Devols were one of the final 32 teams in the B3
In season 9, Rad Devols were one of the final 32 teams in the B3
In season 8, Rad Devols were one of the final 128 teams in the B3
In season 7, Rad Devols were one of the final 128 teams in the B3
In season 6, Rad Devols were one of the final 32 teams in the B3
In season 5, Rad Devols were one of the final 128 teams in the B3
In season 5, Spartak(spb) were one of the final 256 teams in the B3

Advertisement